Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

Planujesz inwestycję? Sprawdź jak skorzystać ze zwolnień podatkowych w Kielcach

Wyrazem otwartego podejścia władz miasta do zgłaszających się inwestorów, a także lokalnych przedsiębiorców chcących inwestować w Kielcach są uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych budynków biurowych oraz produkcyjnych, które zostały przyjęte przez Radę Miasta Kielce w lutym 2022 r. Obie uchwały obowiązują do 31 grudnia 2023 r. W styczniu 2023 r. Rada Miasta Kielce przyjęła kolejną uchwałę umożliwiającą zwolnienie z podatku od nieruchomości dla nowych przedsiębiorstw tworzących miejsca pracy.

Pomimo  trudnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej spowodowanej najpierw pandemią Covid-19, a następnie agresja Rosji na Ukrainę, liczba zapytań od potencjalnych inwestorów wpływających do Centrum Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Kielce pozostaje na niezmienionym poziomie. O dostępne tereny i hale pytają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi logistyczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się dostępne powierzchnie biurowe poszukiwane przez firmy reprezentujące sektor outsourcingu procesów biznesowych. Inwestorzy pytając o dostępność  gruntów, hal produkcyjnych czy biur, wyrażają równocześnie zainteresowanie zachętami inwestycyjnymi w funkcjonującymi mieście.            
 
Nowi inwestorzy oraz lokalni przedsiębiorcy są siłą napędzającą rozwój każdego miasta, a dla stworzenia sprzyjających warunków do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej, duże znaczenie mają zachęty fiskalne. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm, Rada Miasta Kielce w ubiegłych latach przyjęła dwie uchwały zwalniające przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Ze zwolnień tych mogą skorzystać zarówno firmy lokalne, jak i zewnętrzne.

Miasto Kielce dysponując potencjałem dla rozwoju sektora biurowego: kapitałem ludzkim, położeniem Kielc przy ekspresowej trasie S7 pomiędzy dwoma silnymi ośrodkami, jakimi są Warszawa i Kraków, niska stawką wynajmu lokali, postawiło na rozwój i wsparcie sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jedną z barier dla rozwoju branży outsourcingowej w mieście jest niedobór nowoczesnej powierzchni biurowej, gwarantującej odpowiednią jakość pracy i świadczonych usług. Aby zachęcić inwestorów do budowy nowoczesnej powierzchni biurowej Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości na inwestycję początkową w zakresie nowo wybudowanych budynków biurowych.

Przyjęcie uchwały umożliwia przedsiębiorcom realizującym inwestycje początkowe na uzyskanie zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres maksymalnie 3 lat.

Przeprowadzona analiza wykazała, że w mieście wielkości Kielc i liczbie ludności ok. 200 tysięcy mieszkańców optymalne jest zastosowanie modelu mixed-use w nowo wybudowanych budynkach, a adekwatną powierzchnią budynku będzie 3 000 m2. Parametry te wprowadzono w uchwale, która zakłada zwolnienie z podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych budynków o powierzchni użytkowej co najmniej 3000 m2, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w których co najmniej 80% powierzchni użytkowej stanowi powierzchnia biurowa o wysokim standardzie.

Ważnym argumentem dla lokowania firm produkcyjnych w Kielcach jest uchwała w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości nowo wybudowanych budynków lub ich części oraz budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie działalności produkcyjnej.

W uchwale wprowadzono zwolnienie z podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych budynków lub ich części oraz budowli związanych z prowadzeniem działalności produkcyjnej. Przyjęcie uchwały umożliwia przedsiębiorcom realizującym inwestycje początkowe na uzyskanie zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres maksymalnie 3 lat. Co ważne, musi to być inwestycja początkowa związana z założeniem nowego zakładu produkcyjnego.
Kontynuując obraną przez Miasto Kielce politykę podatkową, mającą na celu zachęcanie firm funkcjonujących już na kieleckim rynku do dokonywania tutaj reinwestycji, a także przyciąganie inwestorów działających na terenie kraju i za granicą do lokalizowania swoich oddziałów w Kielcach, samorząd zaproponował kolejne narzędzie wspierające przedsiębiorców.

W styczniu 2023 roku przyjęto uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości stanowiącego regionalna pomoc inwestycyjną. Uchwała zwalnia z podatku od nieruchomości budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w wyniku której utworzono nowe miejsca pracy. Zwolnienie przysługuje na okres nie dłuższy niż 3 lata.

Z uwagi na inflację, dostępność materiałów i rosnące koszty, proces inwestycji jest obarczony większym niż wcześniej ryzykiem, a zarówno proces zwrotu inwestycji zarówno w przestrzenie biurowe, jak i hale produkcyjne jest rozciągnięty w czasie. Stąd podjęte przez kielecki samorząd uchwały zwalniające z podatku od nieruchomości mają być wyraźną zachętą inwestycyjną skierowaną do firm budujących powierzchnie biurowe, firm produkcyjnych oraz przedsiębiorców zakładających nowe zakłady lub dywersyfikujących produkcję poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie. Z relacji lokalnych firm wynika, że zwolnienia są postrzegane jako ważny element wsparcia pomagający zrównoważyć koszty inwestycji i ograniczyć ryzyka związane z dłuższą komercjalizacją powierzchni lub uruchomieniem procesów produkcyjnych.

Należy wspomnieć, że oprócz oferowanych zwolnień podatkowych, Miasto Kielce  w ramach wsparcia procesu inwestycyjnego oferuje również najniższe stawki podatku od nieruchomości wśród miast wojewódzkich w Polsce.   

Na wykresach przedstawiono stawki podatkowe kilku miast wojewódzkich.

« Wróć

Inwestuj w Kielcach