Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN IT
+48 41 36 76 571

Kielecka Fabryka Pomp „Białogon” SA – z cyklu Biznes Newsroom


Kielecka Fabryka Pomp „Białogon” Spółka Akcyjna jest kontynuatorką 200 letniej białogońskiej tradycji wyrobów branży metalowej. Akcjonariuszami Spółki są wyłącznie pracownicy. KFP „Białogon” specjalizuje się w produkcji pomp przemysłowych, lamp ozdobnych i odlewów żeliwnych. Dodatkowo wykonuje usługi związane z obróbką mechaniczną. Prezesem Spółki jest od ponad 20 lat Zdzisław Brodecki. KFP „Białogon” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zakładów produkcyjnych w Kielcach i jeden z nielicznych o tak bogatej, wielowątkowej przeszłości.
 

Niezwykła historia

KFP „Białogon” to także ogromna część historii naszego miasta – to tutaj w latach 1814-1827, z inicjatywy Stanisława Staszica wybudowano hutę „Aleksandra”, w której pozyskiwano miedź, bito srebrne monety, oraz produkowano wyroby ogólnego użytku. Po wyczerpaniu się rud miedzi i ołowiu, zakład przebudowano na odlewnię żeliwa. Lata 1827-1848 to czas funkcjonowania Fabryki Machin. W czasach powstania listopadowego wytwarzano tu m.in. lufy armatnie, pociski artyleryjskie oraz karabiny. W II połowie XIX w. fabryka rozpoczęła produkcję maszyn rolniczych. Pod nazwą Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych zakład funkcjonował do 1918 roku. Okres międzywojenny oraz pierwsze lata po II wojnie światowej to czas funkcjonowania Zakładów Mechanicznych „Białogon” (od 1948 roku także Odlewni Żeliwa). Lata 1966-1997 – zakład funkcjonuje pod dzisiejszą nazwą i jest wyspecjalizowanym producentem pomp przemysłowych dla gospodarki komunalnej, przemysłu okrętowego, chemicznego i budownictwa.
W latach 70 oddano do użytku nowe obiekty wydziałów: narzędziowni, mechanicznego, odlewni wymieniając przy tym gruntownie park maszynowy. W 1973 roku wprowadzono do produkcji obrabiarki sterowane numerycznie, a w rok później japońskie centra obróbcze.
W 1997 roku zmianie uległa forma własności przedsiębiorstwa. Spółka akcyjna, której akcjonariuszami byli w większości pracownicy KFP „BIAŁOGON”, nabyła przedsiębiorstwo od Skarbu Państwa.