Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

Co należy wiedzieć, chcąc rozwinąć biznes w projekcie Start In Podkarpackie?

Co należy wiedzieć, chcąc rozwinąć biznes w projekcie Start In Podkarpackie dowiedzą się wszyscy ci, którzy 20 stycznia o godz. 10:00 odwiedzą facebook`owy profil Kieleckiego Parku Technologicznego.  
 
Kto może przystąpić do projektu? Czy udział w nim jest bezpłatny? Na jaką pomoc w można liczyć? Co zrobić, aby otrzymać dotację? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące Platformy Startowej, której częścią jest również KPT, udzielać będą eksperci z Parku, na co dzień współpracujący ze startupami. Opowiedzą jak przebiega inkubacja, a także jak wygląda projekt w liczbach. To ostatnie spotkanie przed terminem naboru, który upływa 31 stycznia 2021 r.
 
Aby wziąć udział w spotkaniu live wystarczy o g. 10:00 wejść na facebook`owy profil KPT. Nie trzeba się rejestrować.

Link:
https://pl-pl.facebook.com/technopark.kielce
 
Start In Podkarpackie to Platforma Startowa, w której można otrzymać pomoc w stworzeniu fundamentów biznesowych swojego pomysłu na innowacje produktowe czy usługi w branży lotniczej, motoryzacyjnej, budowlanej oraz IT/ICT. Indywidualnie dopasowany program inkubacji oraz specjalistyczny pakiet usług pomogą stworzyć rentowny model biznesowy, zamienić pomysł w działający prototyp oraz dają możliwość dofinansowania do 1 mln złotych na rozwój swojego biznesu w ramach konkursu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej.
 
Od początku naboru (2019) do platformy zgłoszone zostały 1062 pomysły. Do inkubacji zakwalifikowano 156 z nich, z czego etap ten ukończyły 104 startupy. 40 podmiotów otrzymało dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przy czym w samym tylko 2020 roku było ich 37. - Platforma Startowa to jeden z najważniejszych obecnie projektów wspierających innowacyjne pomysły na biznes. Dołączenie do niego przez KPT to także wzmocnienie roli Kielc jako miasta przyjaznego startup’om. W 2020 r. oceniliśmy 71 wniosków, a inkubację u nas rozpoczęło 9 startupów – mówi Dorota Kamińska, kierownik Działu Inkubacji i Akceleracji, odpowiedzialny za projekt w Parku.
 
Wśród inkubowanych startupów znalazły się następujące firmy i pomysły:
 
WOODEN HOLDS – platforma pozwalająca na zamawianie spersonalizowanych chwytów wspinaczkowych;
 
WORK IT – aplikacja do zarządzania procesami obsługowymi oraz planowanie pracy spadochronowych stref zrzutu;
 
PETS ANALYTICS – urządzenie do monitorowania stanu zdrowia zwierząt domowych;
 
AR ACADEMY – aplikacja wspierająca prowadzenie terapii psychologiczno- pedagogiczno-logopedycznych adresowana do dzieci ze specjalnymi potrzebami;
 
SQUASH IT – aplikacja zintegrowana z multimedialnym oprzyrządowaniem służąca do profesjonalnego treningu squasha;
 
FONSEKA IT – platforma teleinformatyczna stanowiąca inteligentną usługę pozwalającą na bezpieczne prowadzenie spotkań o charakterze biznesowym i decyzyjnym;
 
CYBER FOX – edukacyjna aplikacja mobilna skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym;
 
DIGITAL ROBOTS – system do automatyzacji procesów dedykowany biurom rachunkowym oraz biurom świadczącym usługi kadrowo-płacowe;
 
DESIGN FORM STUDIO – aplikacja, przeznaczona do zautomatyzowania procesu projektowania i produkcji, umożliwiającego klientowi personalizację końcowego produktu, jakim jest mebel.
 
- Cieszy nas fakt, że mamy możliwość wspierania tak interesujących pomysłów na biznes. Doskonale też zdajemy sobie sprawę jak odpowiedzialna jest w tym procesie nasza rola. Aby startup z sukcesem mógł wkroczyć na rynek, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie - dopasowanie modelu biznesowego, analiz opłacalności czy stworzenie MVP (przyp. red. produktu we wczesnej fazie rozwoju, o minimalnym zestawie cech użytkowych). To wszystko umożliwia proces inkubacji obejmujący pakiet usług rozwojowych i specjalistycznych. Bardzo istotne jest również wsparcie menagerów inkubacji, którzy opiekują się zespołami pomysłodawców w trakcie całego procesu. To ważne zadanie realizuje grupa ekspertów z KPT – podkreśla Dominik Kraska, zastępca dyrektora Kieleckiego Parku Technologicznego.
 
Pomysłodawcy, którzy chcą wziąć udział w projekcie, muszą zgłosić swoją aplikację przez stronę https://lsi1420.parp.gov.pl i przejść pozytywnie weryfikację formalną oraz merytoryczną. Następnie swój pomysł prezentują przed Panelem Ekspertów, który ocenia m.in. innowacyjność pomysłu czy też potencjał rynkowy produktu bądź usługi, a rekomendacja stanowi przepustkę do kolejnego z etapów – inkubacji. Inkubowane startupy, pod okiem menagerów inkubacji, doskonalą swój MVP (minimum viable product, czyli produkt – usługa, aplikacja – który jest minimalnie przygotowany do wprowadzenia na rynek, posiada podstawowe cechy produktu finalnego), a także pracują nad modelem biznesowym. Ponadto otrzymują pakiet usług, w tym m.in. pomoc prawną, księgową oraz wsparcie marketingowe, a także mają możliwość skorzystania z usług specjalistycznych, niezbędnych do prac nad rozwojem pomysłu. Wśród nich znajdziemy pomoc biznesową, jak również technologiczną, m.in. wsparcie informatyczne, techniczne, inżynierskie, zakup materiałów niezbędnych do przeprowadzenia badań we własnym zakresie czy wsparcie w zakresie zarządzania i przedsiębiorczości, a także analizy potrzeb klienta. Na zakończenie procesu inkubacji startupy prezentują swój MVP podczas Demo Day. Najlepsze z nich mają szansę na dofinansowanie nawet do 1 miliona złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.
 
Projekt Platformy Startowe Start In Podkarpackie jest finansowany z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Liderem projektu jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., a partnerami operacyjnymi: ARR „MARR” S.A. z Mielca, HugeTECH Sp. z o.o. z Rzeszowa, Kielecki Park Technologiczny. Ekosystem startupowy Platformy dopełniają duże firmy branżowe, uczelnie wyższe oraz Venture Capital.
 
W projekcie przewidziano pięć rund inkubacji. Obecnie, zgłoszenia przyjmowane są do ostatniej z nich. Termin naboru upływa 31 stycznia 2021 roku.
 
Udział Parku w projekcie jest realizacją naszej misji: wspierania przedsiębiorców od etapu pomysłu do pełnej dojrzałości i samodzielności rynkowej. A nie ma lepszej formy wsparcia niż pomoc finansowa. Uruchomienie innowacyjnego biznesu wiąże się z dużym ryzykiem i kosztami. Kluczowym warunkiem powodzenia jest zgromadzenie odpowiedniego kapitału, co na tym etapie działalności, bez pomocy zewnętrznej, jest mało prawdopodobne – podkreśla Dominik Kraska. – Zachęcamy do skorzystania z możliwości, które daje młodym firmom projekt Platformy Startowe Start In Podkarpackie. To wyjątkowa szansa na rozwinięcie biznesu i realna pomoc, jaką otrzymują startupy – dodaje.
 
Więcej informacji udziela Dominik Kraska, zastępca dyrektora KPT, tel. 41 278 72 04.

« Wróć

Inwestuj w Kielcach