Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN IT
+48 41 36 76 571

Zasoby ludzkie i koszty pracy

20130823_gospodarka_regionu_zasoby_ludzkie
 
Populacja Miasta Kielce - 196 804 osób, spośród których 73 432 stanowią osoby w wieku produkcyjnym mobilnym.

Średnia miesięczna płaca w sektorze przedsiębiorstw wynosi 3997 zł brutto, natomiast stopa bezrobocia osiągnęła rekordowo niski poziom 5,8%.
 Dane: grudzień 2017r.


W Kielcach posiada swoją siedzibę 28 853 firm, z których 308 zatrudnia powyżej 50 osób. Przeciętne wynagrodzenie jest bardzo atrakcyjne z punktu widzenia pracodawcy - wynosi 3 920,24 zł brutto (2016r.)
 

Rocznie na 9 wyższych uczelniach kształci się w Kielcach ok. 25 tys. studentów,co roku dostarczając ok. 9 tys. absolwentów.

  1. Uczelnie państwowe:
Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach
Politechnika Świętokrzyska
 
  1. Uczelnie ekonomiczne:
Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. E. Lipińskiego
 
  1. Uczelnie pedagogiczne
Wszechnica Świętokrzyska
 
  1. Uczelnie informatyczne:
Wyższa Szkoła Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach
 

pozostałe placówki:

Społeczna Akademia Nauk w Kielcach
Staropolska Wyższa Szkoła w Kielcach
Świętokrzyska Szkoła Wyższa w Kielcach
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Kielcach


Źródło: Opracowanie własne

Szkoły ponadgimnazjalne o profilach elektronicznych i informatycznych

1.Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach,Technikum nr 4
2.Zespół Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke Bossaka w Kielcach,Technikum nr 7
3.Niepubliczne Technikum Zawodowe – Zakład Doskonalenia Zawodowego
4.Zespół Szkół Mechanicznych, Technikum Mechaniczne


Oczekiwania studentów wobec pracodawcy

Kieleccy studenci dobrze posługują się językami obcymi, regularnie korzystają z technologii informatycznych, czują się wyposażeni w wiedzę teoretyczną, która będzie im pomagać na rynku pracy. Bardzo często deklarują, że w przyszłości będą kontynuować kształcenie i podnosić kwalifikacje zawodowe (kursy podyplomowe, szkolenia itp.).  

Znacząca część studentów (więcej niż wynika to ze standardowych badań aktywności ekonomicznej ludności) legitymuje się doświadczeniem zawodowym – zarówno z pracy stałej, jak i dorywczej (na etat, umowę zlecenia lub umowę o dzieło).  

Kieleccy studenci stosunkowo realistycznie oceniają sytuację na świętokrzyskim rynku pracy. Ich oczekiwania płacowe nie są wygórowane (od 1000 do 2500 PLN netto). Studenci szukają pracy korzystając z różnych kanałów, przede wszystkim z oferty dostępnej w Internecie. 

W procesach rekrutacyjnych inwestorzy mogą liczyć na wsparcie globalnych oraz regionalnych firm baraży HR mających swoje biura w Kielcach, m.in.: Adecco, EP - Personel i Organizacja, Randstad, Trenkwalder, Consultor, Freelancer Pr, Grupa Pracuj

Koszty prowadzenia działalności

Koszty pracy (tj. średnie wynagrodzenie, dodatkowe koszty pracownika) odpowiadają za ok. 70% całkowitych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa. Pod względem wysokości średnich wynagrodzeń Kielce zaliczane są do miast o relatywnie niskich kosztach pracy.  – w grudniu 2016 r. wyniosło 3 920,24  zł brutto

Województwo świętokrzyskie cechuje wysoka konkurencyjność w zakresie kosztów pracy w porównaniu do innych województw. Udział średniego wynagrodzenia brutto w województwie świętokrzyskim w średnim krajowym wynagrodzeniu brutto wynosi ok. 86,6%.
 

Rynek nieruchomości w Kielcach

Kielecki rynek nieruchomości biurowych pozostaje wysoce konkurencyjny cenowo szczególnie w porównaniu z dojrzałymi rynkami takimi jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków. Średnie stawki czynszów w mieście wynoszą ok 35–43 zł za m kw. i są o ok. 30% niższe niż w głównych aglomeracjach. Jeszcze niższe stawki oferuje swoim lokatorom Kielecki Park Technologiczny - 20-25 zł za wynajem m kw. powierzchni w inkubatorze przedsiębiorczości. 

Łączna dostępna powierzchnia biurowa (przeważają obiekty klasy B+/B) wynosi 74 000 m². Większość kieleckich nieruchomości biurowych stanowią budynki nowe, powstałe w ostatnich latach, o relatywnie wysokim standardzie, wyposażone w klimatyzację i zapewniające najemcom odpowiednią liczbę miejsc parkingowych. W najbliższych latach w mieście planowana jest realizacja czterech kolejnych inwestycji, z których największą jest budowa składającego się z sześciu budynków kompleksu „Biznes Park Kielce” o łącznej powierzchni biurowej 36 tys. m kw. Inwestycja ta w znaczącym stopniu wpłynie na wzrost atrakcyjności Kielc w kontekście możliwości przyciągnięcia inwestorów z branży outsourcingowej. 

Wysokość kosztów eksploatacyjnych, wśród których aż 80% przypada na ogrzewanie, oświetlenie i chłodzenie, jest zależna od standardu wynajmowanych pomieszczeń. W przypadku opłat za energię elektryczną, aktualnie najatrakcyjniejsza jednostrefowa taryfa dla przedsiębiorstw wynosi 38,07 PLN za każdą kilowatogodzinę. 
Inwestuj w Kielcach