Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN IT
+48 41 36 76 571

Kielecki Park Technologiczny


kpt-logo
 
Wszystko zaczęło się od marzenia, by stworzyć w Kielcach miejsce sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości. Dziś, po 10 latach funkcjonowania, Kielecki Park Technologiczny to rozpoznawalna marka, a prestiżowy adres Olszewskiego 6 przyciąga ludzi kreatywnych.
 


Ryzyko wpisane w projekt
 
Ponad 80 tysięcy metrów kwadratowych gruntu, blisko 32 tys. mkw. powierzchni użytkowej w tym 2 inkubatory technologiczne, 5 hal, 4 centra kompetencji. Do tego blisko 20 hektarów terenów pod inwestycje – to część dorobku KPT osiągniętego na przestrzeni 10 lat.
Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT przyznaje dziś, że dekadę temu istniało duże ryzyko związane z niepowodzeniem przedsięwzięcia. - Nie ma sprawdzonego  modelu, który można było przenieść z innej lokalizacji do Kielc i mieć gwarancję odniesienia sukcesu. Każdy park musi być „uszyty na miarę potrzeb” danej społeczności lokalnej, regionu. Nie istnieją rozwiązania w pełni kopiowalne – zauważa dyrektor. Pierwsze parki technologiczne na świecie były tworzone w latach 40-tych ubiegłego stulecia, a w Polsce - w połowie lat 90-tych. Dopiero później, za sprawą uruchomienia finansowania z Unii Europejskiej, można było zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania wykorzystaniem pieniędzy pod kątem budowania terenów aktywności gospodarczej. Z szansy, jaką niosły ze sobą unijne fundusze postanowiono skorzystać w Kielcach. Wcześniej jednak należało określić model, najlepsze rozwiązanie dla stolicy Świętokrzyskiego. - Jeździliśmy po świecie. Skandynawia, USA, Azja – to miejsca, które zrobiły na nas największe wrażenie, ale nie zwracaliśmy uwagi tylko na te projekty, które odniosły sukces. Szczególną uwagę poświęcaliśmy tym przedsięwzięciom, które „nie wypaliły” i pytaliśmy dlaczego – mówi Szymon Mazurkiewicz. To właśnie dzięki licznym wizytom studyjnym udało się wypracować najlepszy model instytucji wspierającej przedsiębiorczość i innowacyjność dla Kielc.
 
204
budynek ORANGE

199
budynek SKYE

Kredyt zaufania
 
Na początku powstał tzw. Kielecki Inkubator Technologiczny, czyli instytucja, która miała odpowiadać na potrzeby ludzi młodych i środowiska akademickiego w kontekście wspierania działalności start-upowej. - Pamiętam, jak pierwszy raz pokazaliśmy wstępną koncepcję i odbiór nie był zbyt optymistyczny. Ludzie nie do końca czuli potrzebę organizacji tego typu działalności, ale wraz z upływem czasu zaczęliśmy gromadzić wokół siebie zwolenników, zarówno z sektora nauki, jak i biznesu. To oni bardzo nam pomogli. Wtedy też zapadła decyzja, że w Kielcach nie będzie działał tylko inkubator, ale cały park technologiczny – podkreśla dyrektor. Jego zdaniem, bez przychylności władz miasta, nie udałoby się „pociągnąć” projektu. - Dostaliśmy ogromny kredyt zaufania. Stworzono nam idealne warunki, klimat sprzyjający twórczej pracy – wymienia dyrektor i dodaje, że duży wkład w stworzenia koncepcji miało środowisko akademickie - pracownicy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (wówczas Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego - przyp. red.) oraz Politechniki Świętokrzyskiej.
 
Miliony na budowę biznesowego ekosystemu
 
Pierwszy projekt, który otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej opiewał na kwotę 86 milionów złotych. Z tych pieniędzy wybudowano inkubator Orange Inc. oraz Centrum Technologiczne. - Pierwsze lata działalności pokazały, że wpisaliśmy się w potrzeby lokalnego biznesu. Po trzech latach potrzeby się zwiększyły jeżeli chodzi o infrastrukturę i profesjonalizację usług. Dlatego podjęliśmy wówczas decyzję o dalszym rozwoju infrastruktury, by w rezultacie zbudować tzw. efekt skali – czyli kumulację na jednym terenie jak największej liczby firm. Powstał prawdziwy ekosystem biznesowy – opowiada Szymon Mazurkiewicz i dodaje, że kluczowym momentem był rok 2012. Komisja Europejska bardzo pozytywnie oceniła wówczas przedsięwzięcie i przyznała dodatkową transzę 20 mln euro, dzięki którym powstał kolejny inkubator – Skye Inc. Rozbudowano także Centrum Technologiczne oraz zainwestowano w tzw. Centra Kompetencji, które dzisiaj na co dzień wspierają działalność firm funkcjonujących w KPT. Centra - Druku 3D, Fashion Design, CNC, ICT i Energetyczne Centrum Nauki - to profesjonalne przestrzenie, w których dopracowany został każdy szczegół. ECN to jedyna tego typu w regionie placówka, którą od momentu otwarcia (listopad 2015 r.) odwiedziło prawie 40 tys. osób.
Park wzbogacił się także o tereny inwestycyjne, gdzie powstają zakłady produkcyjne, a co za tym idzie, nowe miejsca pracy i nowoczesne technologie. Strefy B i C przeznaczone zostaną do sprzedaży już w pierwszym kwartale 2018 roku. Na chwilę obecną trwają prace budowlane związane z uzbrojeniem oraz niezależnie prace geodezyjne. - Cały czas wpływają do nas listy intencyjne od przedsiębiorców żywo zainteresowanych zakupem gruntów inwestycyjnych. Branże są różne - działalność usługowa, sprzedaż, działalność produkcyjna. Wśród nich są firmy, które wychodzą z inkubatorów technologicznych i chcą się dalej rozwijać w KPT – dodaje Szymon Mazurkiewicz. 
 
Podobny obraz
wizualizacja planów rozwojowych

Największy sukces
 
Za największy sukces minionej dekady Szymon Mazurkiewicz uważa fakt, że przez ten czas udało się zyskać zaufanie firm. Dziś KPT „pęka w szwach”. Kolejni przedsiębiorcy czekają na liście rezerwowej. - Firmy doceniają nas nie tylko za jakość infrastruktury, którą dysonujemy, ale także za efekty synergii, które w Parku powstają, za możliwości współpracy z innymi podmiotami oraz za usługi, które na co dzień oferujemy. Wywołaliśmy w mieście swoistą modę na funkcjonowanie w KPT. To dziś prestiżowy adres – podkreśla dyrektor.
 
Od KPT po Technopolis
 
Koncepcja rozwoju KPT wpisuje się w ideę Technopolis – nowoczesnej, wielofunkcyjnej dzielnicy biznesowej. - Na Park patrzymy jako na wielofunkcyjny obszar działalności gospodarczej, gdzie powstają funkcje nie tylko okołobiznesowe. Przedszkole, infrastruktura sportowa, punkty usługowe, a nawet mieszkania - wszystko po to, by w tej części Kielc także dobrze się żyło. Chcemy, aby nasi przedsiębiorcy mieli wszystkie niezbędne usługi na wyciągnięcie ręki – mówi dyrektor KPT.
W pierwszej kolejności powstanie California Inc. - największy inkubator technologiczny w Europie Centralno-Wschodniej. Inwestycja to wartość 86 mln zł. Dofinasowanie pochodzić będzie z funduszy europejskich. Nowy budynek o powierzchni ok. 14 tys. mkw. będzie gotowy w połowie 2021 r. Unikalny, wielofunkcyjny, a także ekologiczny i wybudowany z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii z zakresu architektury, budownictwa oraz zarządzania nieruchomością – to jego główne zalety. Oprócz nowoczesnych powierzchni biurowych, znajdą się tam przestrzenie do nawiązywania biznesowych relacji - konferencyjna, coworkingowa i mentoringowa, a także zaplecze laboratoryjne i socjalne. Ostatnie piętro w całości stworzy strefę sportowo-rekreacyjną.
W planach jest także budowa inkubatora logistycznego.
 
wizualizacja inkubatora California Inc.
Przyszłość…
 
- W najbliższej przyszłości chcemy mocno zaistnieć w świadomości studentów po to, aby częściej decydowali się na zakładanie działalności gospodarczej. Będziemy współpracować ze środowiskiem naukowym i dążyć do tego, aby w podstawie programowej znalazła się nauka przedsiębiorczości. Komercjalizacja wiedzy to jeden z kluczy do szybkiego rozwoju gospodarczego i poprawiania konkurencyjności rynkowej – mówi Szymon Mazurkiewicz.
Dyrektor uważa, że należy także zastanowić się nad zmianą struktury udziałowej KPT. Park mógłby stać się spółką prawa handlowego. Przyszłość wiąże się także z poszerzeniem oferty - rozwojem zespołu inkubatorów technologicznych o nowe budynki, przyszłe siedziby i miejsce dla start-upów. Mocno akcentowany będzie również rozwój terenów inwestycyjnych. - Nasze firmy wchodzą w kolejne fazy rozwoju. Chcą budować własne zakłady produkcyjne. Musimy im w tym pomóc – zauważa. Dodaje, że instytucja będzie dążyć do profesjonalizacji w zakresie usług okołobiznesowych, która powinna odpowiadać na bardziej zaawansowane potrzeby przedsiębiorców. - Chcemy bardziej włączać się w procesy związane z internacjonalizacją firm – pomagać im w wejściu na rynki zagraniczne – wymienia dyrektor.
 
Post scriptum
 
Obecnie w KPT działa ponad 200 firm. Budowa infrastruktury kosztowała 86 mln zł, a jej rozbudowa to kolejne 126 mln zł. Wartość wsparcia, jakie otrzymali przedsiębiorcy w ciągu ostatnich 10 lat w ramach projektów realizowanych przez KPT to blisko 16 mln zł. Liczbę nowych miejsc pracy w firmach zlokalizowanych w Parku od początku jego istnienia szacuje się na ok. 1200. 
Prawie 3,5 tys. osób skorzystało do dziś z usług oferowanych przez Centra Kompetencji.


 
Inwestuj w Kielcach